PEACE & LOVE
- Tünde Pappné Mike
- 2022. dec. 9.
- 3 perc olvasás
Ugye ismerős, hogy amikor valamilyen sérülés ér, ami nem jár csonttöréssel, pl megrándul a bokád, meghúzódik a combod, zúzódást szenvedsz, stb, akkor az orvos, és a jót akaró ismerősök az alábbi tanácsot adják: pihentesd, jegeld, fáslizd, és polcold. Ez a bizonyos RICE metódis, az angol elnevezések kezdőbetűi alapján. Elterjedt, közismert, gyakran használatos, csak sajnos nem ez a legjobb, amit ilyenkor tehetünk. Sok-sok mozgásspecialista, sok-sok kutatás után arra jutott, hogy bizonyos elemei ennek a metódusnak nem hatékonyak (pl a jegelés - mert a hűtött szövetekben csökken a vérkeringés - ami a gyógyító folyamatokat lassítja), mások pedig kiegészítésre szorulnak. És az sem mindegy, mit, mikor csinálunk a sérülést követően.
Így született meg egy újabb angol betűszó-kapcsolat: PEACE and LOVE, ami sokkal részletesebbe leírja, mit mikor, és hogyan tegyünk a sérüléseinkkel. Remélem, ez nektek is segítség, és ezentúl ezen metódus elemeit fogjátok alkalmazni!

A sérülést követő első napokban a PEACE ideje van, vagyis:
Protect - védd a sérült területet. Kerüld azokat a mozdulatokat, amik fájdalmat okoznak, nehogy további sérülés történjen, vagy esetleg elfertőzödjön a terület (seb esetén).
Elevate - polcold fel a sérült területet - lehetőleg a szív vonala felé emeld, naponta több alkalommal. Ez segít, hogy a szövetközi folyadék (ödéma, és vérömleny, ha van) könnyebben távozzon a nyirokkeringéssel.
Avoid anti-inflammatories - Ne vegyél be gyulladáscsökkentőt, ha ezzel az a célod, hogy gyorsítsd a gyógyulási folyamatot. Kutatások bizonyítják, hogy a gyulladáscsökkentők semmivel nem gyorsítják a gyógyulást, ellenben elnyomják a fájdalomérzetet - amivel nehezebben tudjuk eldönteni, mely mozdulatok kerülendők. (lásd első pont) Természetesen van az a sérülés, és vele járó fájdalom, amihez szükséges lesz fájdalomcsillapító szedése néhány alkalommal. De nem ajánlott a folyamatos szedése. És igen, itt is megemlítem, hogy kérlek, ne jegeld, nem tesz jót. Tudom, a jegelésnek fájdalomcsillapító hatása van, és kellemes érzés a duzzadt, gyulladt területen, de lassítja a gyógyulást.
Compression - Jót tesz a rugalmas pólya, bandázs, vagy kinezio-tape használata. Mind azt hivatott, hogy a gyulladt területen felgyülemlett folyadékot segítsen távozni. Ráadásul, ha a sérült terület nem olyan duzzadt, mozgatni is könnyebb, nem feszülnek úgy a szövetek.
Education - hagyd, hogy a tested tegye a maga dolgát, felesleges passzív terápiák, kivizsgálások helyett várj türelemmel, és adj időt a gyógyulásra. Talán ez a legnehezebb feladat sok esetben, nem? ;)
Az első pár nap után (általában 3 nap az intenzív gyulladás időszaka, de ez egyénenként eltérő) eljön az ideje továbblépni, eljött a LOVE ideje:
Load - vezesd vissza magad a hétköznapi teendők és mozgás világába. A fájdalom jelezni fogja neked, hogy mik azok a mozdulatok, amik még nem ajánlatosak.
Optimism - Légy optimista, mert ez meggyorsítja a gyógyulást! Igen, bizony, ez egy fontos tényező. Persze sokkal könnyebb lenne, ha a gyógyulási folyamatról már az orvostól is elegendő információt kapnál, tisztába lennél azzal, hogy milyen sérülés kb mennyi idő alatt gyógyul, így nem esnél kétségbe, ha 4 nap múlva is fáj még egy zúzódás. Ha tudod, mire számíthatsz, könnyebben viseled ezt az időszakot. De kérdezni nem szégyen!
Vascularisation - Serkentsd a vérkeringésedet! Keress olyan tevékenységeket, amelyek fájdalommentesen növelik a vérkeringést a testedben. Egy vállsérüléssel kitűnően lehet pl tempósan sétálni, a bokasérüléssel szobabiciklizni, stb. A cél, hogy a megnövekedett vérkeringés által a hasznos tápanyagok és a gyógyuláshoz szükséges anyagok a sérült szövetekhez jussanak, a felesleges salakanyagok, gyulladást keltő anyagok pedig távozzanak.
Exercise - Kezdődhet a rehabilitáció - megfelelő mozgásterápiával, a mozgás visszavezetésével a sérült szövetek újra megfelelő funkcióval fognak működni. Az állapotodnak megfelelő mozgás, a sérült terület mozgatása, tréningje elengedhetetlen.
Igen, tudom, amit itt leírtam egy idealizált helyzet. Mert ha orvoshoz kerülsz, ő ezt nem fogja elmondani neked, ráadásul olyan esetekben is rögzítést rak rád, amikor arra egyáltalán nincs szükség. Hetekig pihentetést kér, miközben az első pár nap után óvatosan, és finoman terhelni kellene már a szöveteket. És persze ehhez sokszor szükséged lehetne egy szakemberre, akihez ő nem irányít tovább. Pedig milyen fontos lenne, hogy elküldjön (beutaljon) egy gyógytornászhoz. Ha ez nem történik meg, keress fel egy mozgásterapeutát, és ő megfelelően fog rehabilitálni. A tested meg fogja hálálni!
Comments